Mobilt BredbåndHurtigt net, fair pris
Forside › Sådan giver vi karakter

Sådan giver vi karakter

Alle selskaber får karakter efter de samme regler. Karakteren regnes automatisk ud fra pris og vilkår på selskabets egen side. Provision påvirker ikke karakteren, og vi har ikke samarbejde med alle selskaberne i toplisten.

Vi bedømmer det produkt, der passer bedst som internet i hjemmet: 5G-internet med router. Sælger et selskab kun SIM-kort, bedømmer vi den største pakke.

Fem dele og vægte

DelVægt
Pris30 %
Data20 %
Netværk og hastighed20 %
Binding og fleksibilitet15 %
Router og udstyr15 %

Pris (30 %)

Gennemsnittet af to delkarakterer:

  • Prisen efter kampagnen: højst 229 kr./md. giver 10, højst 259 kr. giver 9, 279 kr. giver 8, 299 kr. giver 7, 319 kr. giver 6, 349 kr. giver 5 og mere giver 4.
  • Pris det første år (kampagnemåneder plus normalpris i 12 måneder): højst 2.000 kr. giver 10, 2.400 kr. giver 9, 2.800 kr. giver 8, 3.200 kr. giver 7, 3.600 kr. giver 6 og mere giver 5.

Data (20 %)

Fri eller ubegrænset data giver 10. 1.000 GB giver 8,5, 500 GB giver 7, 300 GB giver 6, 100 GB giver 4 og mindre giver 2.

Netværk og hastighed (20 %)

5G giver 7 point (kun 4G giver 5). Dertil kommer den højeste hastighed, selskabet oplyser: mindst 950 Mbit/s giver 3 point, mindst 700 Mbit/s giver 2 og lavere giver 1.

Binding og fleksibilitet (15 %)

Ingen binding giver 10, op til 6 måneder giver 6 og længere giver 3.

Router og udstyr (15 %)

En gratis lånerouter giver 10. Skal du selv have eller købe en router, giver det 4.

Oplysninger der mangler

Oplyser et selskab ikke en pris, en datamængde eller en binding, får den del en middelkarakter på 5. Mangler hastigheden, giver det 2 point af 3. På den måde vinder eller taber et selskab hverken stort på, at en oplysning mangler.

Alle delkarakterer

SelskabPrisDataNetværk og hastighedBinding og fleksibilitetRouter og udstyrKarakter
38,010,010,06,010,08,8
Oister8,010,010,06,010,08,8
CBB7,510,010,06,010,08,7
YouSee5,510,010,010,010,08,7
Telmore6,510,010,06,010,08,3
Hiper6,510,010,06,010,08,3
Eesy6,510,09,06,010,08,2
Greentel6,58,59,010,04,07,5
Call me5,08,510,05,010,07,5
Norlys7,05,09,03,010,06,9

Selskaber uden karakter

EWII sælger ikke mobilt bredbånd ifølge sin egen side, og Telias 5G-internet til private sælges nu af Norlys. De to selskaber har en side hos os, men ingen karakter.

Opdatering

Kampagner skifter ofte. Vi gennemgår priserne jævnligt og opdaterer karaktererne, når et selskab ændrer noget. Finder du en oplysning, der ikke passer? Så hører vi gerne fra dig.